Windpark Bouwdokken bij werkeiland Neeltje Jans heeft de eerste stroom geleverd voor AkzoNobel Specialty Chemicals, DSM, Google en Philips – een mijlpaal voor dit inkoop-consortium voor groene energie dat zij gezamenlijk hebben opgericht. De vier bedrijven verbruiken een aanzienlijke hoeveelheid energie in Nederland. Door samen te werken, leveren ze een belangrijke bijdrage aan het realiseren van de Nederlandse doelstelling voor hernieuwbare energie van 14% in 2020.
In oktober 2016 en januari 2017 sloten de bedrijven langlopende overeenkomsten (PPA's) die de bouw van twee Nederlandse windmolenparkprojecten mogelijk maakten: Krammer en Bouwdokken. Deze windparken, allebei in het zuidwesten van Nederland, hebben een totale capaciteit van meer dan 140 MW, genoeg om ongeveer 140.000 huishoudens van stroom te voorzien.
Het is de eerste keer dat een groep multinationals in Nederland samenwerkt om langetermijn-PPA's rechtstreeks met projectontwikkelaars te onderhandelen, zonder de betrokkenheid van een energiebedrijf. Het Business Renewables Center van het Rocky Mountain Institute (RMI), een toonaangevende onafhankelijke autoriteit op het gebied van duurzaamheid, noemt het consortium daarmee wereldwijd een van de vroegste voorbeelden die met succes opereert op de markt voor schone energie.
"Dit is de volgende grote stap op weg naar een nieuwe manier om energie te leveren voor de Nederlandse industrie", aldus Marcel Galjee, directeur energie bij AkzoNobel Specialty Chemicals, namens het consortium. "We hebben een groep bedrijven samengebracht die gelijkgestemd is in leiderschap op het gebied van duurzaamheid. Wij vinden het van het grootste belang om onze krachten te bundelen. Met deze innovatieve partnerschappen kunnen we de duurzaamheids-doelstellingen van onze bedrijven helpen bereiken, passend bij de klimaatovereenkomst van Parijs.”
Harry Coorens, VP Procurement Sustainability bij Koninklijke DSM: "De samenwerking en vooruitgang van dit initiatief is buiten Nederland goed bekend. Ik krijg vragen uit de hele wereld om dit succesverhaal uit te leggen. Het is een goed voorbeeld van een industriële drive en samenwerking aan een gezamenlijk doel: creëren van een schoner milieu voor mensen van vandaag en komende generaties. Historisch gezien is het interessant om te beseffen dat dit project is ontwikkeld bij de Deltawerken, een andere visionaire prestatie die buiten Nederland hoog in aanzien staat. "
Marc Oman, EU Energy Lead, van Google Global Infrastructure: "In 2017 kocht Google genoeg hernieuwbare energie om te voorzien in 100 procent van de consumptie van alle activiteiten wereldwijd. Het succes van dit consortium speelt een belangrijke rol in onze plannen voor schone energie. We blijven innovatie stimuleren voor de inkoop van hernieuwbare energie door bedrijven."