In deze Becker’s Healthcare-podcast gaat Dr. Shez Partovi, Chief Innovation and Strategy Officer en Chief Business Leader of Enterprise Informatics bij Philips, in op digitale transformatie binnen de zorg. Een van de meest opwindende trends die hij heeft gezien is de verschuiving van het weergeven van data naar het bieden van toepasbare inzichten. Dit houdt in dat AI wordt gebruikt om inzichten toe te passen op de data, vergelijkbaar met hoe het navigatiesysteem van een auto tankstations en hun prijzen toont. Een voorbeeld van deze benadering is het gebruik van AI om interessegebieden of mogelijke afwijkingen op medische beelden weer te geven.
Dr. Partovi merkt echter op dat de beschikbaarheid van data een uitdaging vormt om dit te bereiken. Gegevens in de gezondheidszorg worden nog grotendeels opgeslagen in silo's, waardoor het moeilijk is om alle gegevens samen te brengen voor inzichten. Het bereiken van dataliquiditeit is cruciaal om data om te zetten in inzichten en deze aan artsen te presenteren. Hoewel er vooruitgang is geboekt in het integreren en interoperabel maken van data, blijft dataliquiditeit in veel gevallen een belemmering.
IT van zorginstellingen verwijst tegenwoordig naar de technologie en software die moeiteloze en wrijvingsloze workflows in de gezondheidszorg mogelijk maken. Het doel is om workflows te creëren waarmee zorgmedewerkers zich kunnen richten op taken die relevant zijn voor hun werk en kunnen werken op het hoogste niveau van hun licentie. Bijvoorbeeld, in het geval van een MRI omvat IT van zorginstellingen alle workflows rond patiëntvoorbereiding, gegevensbeheer, interpretatie en therapie die verbonden zijn met de MRI. Dr. Partovi zegt dat het belangrijk is voor technologiebedrijven zoals Philips om samen te werken met zorgsystemen en zorgverleners om workflownuances te begrijpen en deze effectief te automatiseren.
Als het gaat om het verbeteren van digitale strategie, raadt Dr. Partovi aan zich te richten op drie kernelementen: personen, processen en platform. Organisatorische verandering vereist de juiste mensen en leiders, evenals een cultuur die technologische absorptie omarmt. Procesmatig is het essentieel om te beginnen met het einddoel voor ogen, met de nadruk op patiëntvoordelen en vervolgens terug te redeneren om naadloze digitale processen te creëren. Ten slotte is het aannemen van een benadering waarbij de cloud eerst komt cruciaal om gebruik te maken van de nieuwste technologieën, zoals generatieve AI, die afhankelijk is van de rekenkracht en efficiëntie van de cloud.
Vooruitkijkend is Dr. Partovi het meest enthousiast over het potentieel van generatieve AI om taken te automatiseren, wrijving te verminderen en artsen en verpleegkundigen in staat te stellen op het hoogste niveau van hun licentie te werken. Door de digitalisering van medische dossiers is er een enorme hoeveelheid data gecreëerd die nu met generatieve AI kan worden ingezet om de patiëntzorg te verbeteren. Daarnaast benadrukt hij het belang van duurzaamheidsinspanningen in de gezondheidszorg, aangezien een gezonde planeet essentieel is voor gezonde mensen. Een groter bewustzijn van de bijdrage van de zorgsector aan CO2-uitstoot zal leiden tot meer duurzaamheidsinitiatieven.
Tot slot zegt hij dat, hoewel er een hype is rond AI en digitale transformatie in de gezondheidszorg, er al tastbare vooruitgang en voordelen worden gerealiseerd.